RAPORT
Sytuacja na rynku IT
W 2023 roku, w porównaniu do lat 2020–2021 tempo inwestycji w nowe technologie spadło, co ograniczyło zasoby niezbędne do utrzymania dużej grupy pracowników. Drugim czynnikiem, który oddziałuje na sektor są redukcje etatów u światowych gigantów, w tym Google’a, Amazona czy Microsoftu.
Fala zwolnień w pierwszym kwartale 2023 roku dotknęła ponad 100 wielkich graczy i mniejszych organizacji ze Stanów Zjednoczonych. Masowe redukcje miały związek ze spowolnieniem gospodarczym i inflacją, a co za tym idzie koniecznością cięć po tym, jak od wybuchu pandemii wzrósł popyt na usługi IT i otwarto wiele nowych wakatów.
Głównym celem badania było sprawdzenie opinii wśród pracowników IT na temat aktualnej sytuacji w branży w 2023 roku oraz perspektyw na 2024 rok.
Sytuacja zawodowa w branży IT
Podsumowując, dane za 2023 rok w branży IT pokazują, że większość pracowników doświadczyła pozytywnych zmian w swojej karierze, takich jak podwyżki i awanse. Zmiana pracy na lepszą jest również stosunkowo częsta, co może odzwierciedlać mobilność i dynamikę rynku pracy w IT. Jednocześnie istnieje pewien odsetek pracowników, których dotknęły negatywne zmiany.
Mieszane doświadczenia można zaobserwować wśród właścicieli firm. Mimo że nowe firmy wchodzą na rynek, wiele z nich boryka się ze spadkiem przychodów. Redukcja personelu i mniejsze zatrudnienie mogą odzwierciedlać ciągłą niepewność i konieczność zarządzania kosztami.
Rynek pracy w branży IT jest podzielony. To świadczy o zróżnicowanym podejściu pracowników do swojej kariery w branży, która jest znana z szybkich zmian i potrzeby ciągłego dostosowywania się do nowych technologii i trendów.
Pracodawcy używają benefitów jako narzędzi do przyciągania i zatrzymywania talentów w firmie. Prawie 100% respondentów wskazało, że aktualnie posiadają istotne dla nich benefity pracownicze w obecnym miejscu zatrudnienia.
Motywacje finansowe i możliwości rozwoju są nadal kluczowymi czynnikami wpływającym na decyzje pracowników o zmianie miejsca pracy.
Praca jako FREELANCER
Praca jako freelancer w branży IT jest postrzegana jako atrakcyjna ze względu na elastyczność, możliwość zwiększenia zarobków i rozwój osobisty. Respondenci cenią sobie autonomię, jaką niesie za sobą freelancing, oraz możliwość kształtowania własnej kariery.
Jako freelancer świadczy, bądź świadczyło swoje usługi (58,2%) badanych w naszej ankiecie.
Wykonywanie tej usługi jako dodatkowego zajęcia, bądź jako jedyne źródło przychodu w ostatnich latach intensywnie się rozwija. Sprzyja temu rozwój pracy zdalnej, rosnącą elastyczność i niezależność. To szansa na rozwój kompetencji oraz zwiększone zarobki.